Тема: Підготовка артикуляційного апарату до постановки звуку (С)
Мета: розвивати диханя, привчати дитину до дзеркала, навчити набувати заданого артикуляційного укладу та утримувати його; виховати бажання правильно розмовляти;
Обладнання: набір наочних матеріалів (картрок) для артикуляційних вправ, картинки для вправ з розвитку фонематичного слуху та сприймання, ватний шарик, камінчики, альбом з розвитку мовлення (В.С. Володіна)
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
II. Основна частина:
Бесіда з дитиною, ознайомлення дитини з темою і метою заняття;
Дихальні вправи:
- «понюхай квіточку»
- «дотягнись до сонечка»
- «пірнаймо в воду»
Артикуляційна гімнастика:
Статичні вправи:
«Лопаточка»
Мета: відпрацювати вміння втримувати язик широким, спокійним, розпластаним розслабивши його м’язи;
«Паркан»
Мета: зміцнювати м’язи губ, закріплювати зоровий контроль за їхнім положенням;
«Усмішка»
Мета: зміцнювати м’язи губ, закріплювати зоровий контроль за їхнім положенням;
Динамічні вправи:
«Віник»
Мета: розвивати рухливість м’язів язика, формувати кін естетичні відчуття;
«Млинці»
Мета: відпрацювати вміння втримувати язик широким, розплесканим, розслабивши його м’язи;
«Цукерка»
Мета: відпрацювати відчуття напруження язика;
«Щытка»
Мета: Розвивати рухливість м`язів язика навчати дитину втримувати кіпчик язика за зубами.
4. Голосові вправи:
Вправа «Микання»
Мета: Укріплювати голосові зв`язки,губи зуби зімкнені.
«Відгук»
Мета: Укріплювати голосові зв`язки,губи зуби зімкнені.
«Заблукати в лісі»
Мета: Укріплювати голосові зв`язки (Аууу)
5. Вивчення нового матеріалу:
А) Сприймання мовних і не мовних звуків;
Вправа 1
Відгадати звук що належить стуку по дереві,ходьба годинника , стуку по камінчику та.ін.
Вправа 2
Вгадати що видає ці звуки.
Б) Виділення звуку [С]
Вправа 1
З перелічених звуків виділити звук [С]плеском в долоні.
Вправа 2
На слова що починаюця на звук [С]плеснути в долоні.
Вправа 3
На слова в яких в середині звук [С]плеснути в долоні.
Вправа 4
На слова які закінчуються на звук [С]плеснути в долоні.
В) Підготовка до усунення фонематичних процесів: сигматизму.
Г) Ігри на постановку звуку
- Свистить чайник, вітер(с-с-с-с-с…)
- Велосипедну шину накачують насосом (с-с-с… с-с-с) и спускають.
Пальчикова гімнастика:
Вправа «Пальчики вітаються»
Вправа «Моя сім`я»
Вправа «Зайчик»
Розвиток моторики артикуляційного апарату.
Вправа «Загнати м’яч у ворота»
6. Фізкультхвилинка.
Гра «Хмаринка сонечко закрила»
III. Закріплення нового матеріалу.
Гра «Постукали»
Вправа «Знайди звук»
Вправа «Виділення звуку»
Вправа на лексичну тему «ягоди» ( альбом В.С. Володіна с.82)
Підсумок заняття. Домашнє завдання.
Питання до дитини:
Що сподобалось?
Що нового дізнався?
Що хотілось повторити дома?
Фізкультхвилинка:
Хмарка сонечко закрила,
Срібні зірочки зронила,
Ми ті зірочки пошукаєм,
На подвірї позбираєм.
Пострибаєм зайченятами,
Політаєм пташенятами,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ніжки.
Всі веселі?
Так ?
Чудово!
А тепер до праці знову.
![]() |
Кідишко Галина, студентка Полтавського національного педагогічного університету, спеціальність: корекційна освіта |