Бекітемін:
Ұйымдастырылған оқу-іс әрекеті бойынша технологиялық карта
Күні,айы,жылы: 20 .01.2016 ж
Түзету жұмысының тақырыбы: Тіс аралық дыбыстарды қою[ж] дыбысы
Сабақтың тақырыбы: Дыбыс және әріп «Ж» Жыртқыш аңдар
Сабақтың мақсаты: дыбыстардың артикуляциясын анықтау.Фонематикалық дыбысталуды дамыту.
Білімділік мақсаты: ж дыбысының айтылу қалпын түсіндіру, ыдыс-аяқ түрлерімен таныстыру.
Түзетушілік мақсаты: машықтандыру жаттығуларын жасату,қимыл-қозғалысын белсендіру.
Тәрбиелік мақсаты: тапсырмаларды тиянақты орындауға,сезімділігін ұштауға үйрету.
Әдіс-тәсілдері:сұрақ-жауап,түсіндіру,салыстыру
Көрнекілігі: суреттер, «Ж» дыбысының кескіні,айна,артикуляциялық жаттығулар жинағы
Қызмет кезеңдері | Логопедтің іс-әрекеті | Балалардың іс-әрекеті |
Мотивациялық-қозғаушы | 1.Ұйымдастыру кезеңіСәлемдесуПсихологиялық дайындық Ал, қанекей балғындар, Дүр сілкініп алдыңдар. Қане енді бәрің де, Дыбыстарды дұрыс анық атаңдар. |
Қайталап айтады |
Ұйымдастыру –іздену | ІІ Тақтада суреттер ілініп тұрЖау-жау жаңбыр,жау жаңбыр! Жау,егіннің көгі өссін. Сұлудай бұраң құрақты, Айдын шалқар көл толсын.Артикуляциялық жаттығулар: «Жоғары тістерді тазалау» «Әткеншек» «Саңырауқұлақ» Жіптен Ж әріпін жасау. Ж дыбысының артикуляциясы Ж — тіл алдының таңдайға жуықтауынан жасалатын ұяң дауыссыз дыбысты белгілейтін әріп. Фонопедиялық жаттығулар Қоңыраулармен бірге ән салайық Жа –жа-жо - Жабайы аңдар туралы не білесіңдер? - Олар қайда мекен етеді? Фонематикалық есту қабілетін жетілдіру. - Мен ж дыбысынан сөз айтамын.Сендер сол дыбыстардың сөздің басында,ортасында,соңында кездесуін қолдарындағы белгі арқылы анықтайсындар Жастық,жапырақ,қонжық,орамжапырақ,көже,жұма,жолбарыс. Жабайы аңдар мен үй жануарларын тиісті үйшікке салу Жа-жа-жа –менің атым Қожа. |
Қайталайды |
Рефлексивті — түзету | - Қандай дыбыспен таныстық?- Сабақ ұнады ма?- Қандай ойындар ойнадық? | Сұрақтарға жауап береді. |
Умарова М.Ж.,
логопед